Dlhopisy - všetko čo by ste mali vedieť o dlhopisoch

DLHOPIS je cenný papier, ktorý vydáva dlžník veriteľovi za požičanie peňazí, pričom sa mu zaväzuje počas doby platnosti dlhopisu vyplácať vopred stanovené úroky. Po skončení platnosti dlhopisu dlžník veriteľovi vráti požičanú sumu spolu s poslednou splátkou úroku. Väčšina dlhopisov má splatnosť 2 až 30 rokov.

Dlhopisy sú najviac využívaným spôsobom refinancovania štátnych, alebo korporátnych dlhov. Štátne emisné dlhopisy patrili medzi najmenej rizikové aktíva – to sa však zmenilo v roku 2010, kedy na jednotlivé štáty začala doliehať ekonomická kríza. Rovnako je to s dlhopismi korporácií – niektoré sú menej rizikové, iné poskytujú vyšší výnos na úrokoch, no ich cena veľmi kolíše. Investor vtedy môže dosiahnuť straty vysoko prevyšujúce výnosy z úrokov.

Nákup dlhopisov vyžaduje veľký kapitál, preto sa dlhopisy dajú obchodovať aj prostredníctvom ETF, kde obchodníci odkupujú len podiel fondu s dlhopismi. S menším kapitálom sa dajú obchodovať kontrakty CFD na ETF, kde má obchodník možnosť špekulovať na pohyb ceny dlhopisových fondov v oboch smeroch.

Dlhopisy ako obchodné inštrumenty však ponúka len veľmi málo brokerov. Ich obchodovanie si môžete vyskúšať napríklad s Markets.com.