Správy zo sveta: Airbus zaútočil na Ameriku. Otvára tu svoju najefektívnejšiu fabriku

Britsko-francúzsky výrobca lietadiel otvára svoju prvú továreň na pôde Spojených štátov. Cieľ je jasný, zvýšiť produkciu, posilniť postavenie na trhu.

 

Európsky konkurent Boeingu v pondelok inauguroval výrobnú linku v meste Mobile, v Alabame. V oficiálnom vyhlásení uviedol, že má ísť o najefektívnejšiu leteckú továreň na svete. Výrobca so základňou vo francúzskom Toulouse vypodukuje mesačne 42 prúdových lietadiel, od novej linky si sľubuje zvýšenie produkcie na 50 kusov do roku 2017.

Na americkej linke sa majú vyrábať lietadlá typu A320, tie sa doteraz vyrábali len v nemeckom Hamburgu a Toulouse. Podobnú linku ako v Mobile v roku 2008 otvoril Airbus aj v Číne v Tianjine. „Chceme spraviť Spojené štáty jedným z našich priemyselných domovov,“ povedal Allan McArtor, predseda americkej jednotky Airbusu.

 

Snímka: REUTERS
Snímka: REUTERS

 

Producent dúfa, že výrobná linka v USA pomôže, po vzore európskych automobiliek, podporiť globálny predaj.
Britsko-francúzska spoločnosť chce zvýšiť aj svoj podiel na americkom leteckom trhu, ktorému v súčasnosti dominuje domáci Boeing. Podiel lietadiel Aibusu v USA tvorí len 20 percent, s objednávkami do budúcnosti ale majú vyhliadku na 40 percentný podiel na trhu.

 

Výrobná linka v Alabame bude zamestnávať tisíc ľudí a plnú produkciu má dosiahnuť v roku 2018. Do továrne spoločnosť investovala okolo 600 miliónov dolárov. Airbus už v súčasnosti v USA zamestnáva 1400 ľudí, ktorí pracujú na rôznych aktivitách od stavby helikoptér po tréning letcov.

Podľa McArtona nezasiahli spoločnosť a najmä záujem o lietadlá A320 ani súčasné ekonomické problémy vo svete. „Dopyt po prúdových lietadlách nie je vôbec ohrozený. Ak niečo, tak sa skôr zvyšuje.“ Globálne je obchod s veľkými komerčnými lietadlami 80 miliardovým biznisom. 

 

Autor: 
Finweb