01.11.2011 – Denné zhrnutie

0
30

Dnešný deň je pekným príkladom toho, že priveľa fundamentálných správ technickej analýze a poriadku na trhoch veľmi neprospieva. Forex aj akciové trhy bombardované politickými vyhláseniami vykazovali známky smerovej nespoľahlivosti a nepredvídateľnosti pohybov. Mnoho obchodníkov, ktorí s obozretnosťou neprihliadajú pri svojom obchodovaní na aktuálne ekonomické a politické správy mohlo ľahko utrpieť straty, pretože politické šumy na trhoch poriadne miešali kartami nahor aj nadol.

Politické správy na trhoch poriadne miešali kartami – EURUSD

Od obeda boli trhy boli bombardované politickými správami z Talianska, kde opozícia vyzvala prezidenta na zostavenie novej vlády (a). Trh sa prudko prepadol po významný denný support, kde prudko otočil späť nahor (d). Následné trhové šumy, že grécka vláda stráca poslaneckú väčšinu a hrozí tak pád vlády, spôsobili ešte prudší prepad nadol. Keď sa šumy nepotvrdili, nasledovala opäť otočka nahor. Po 18:00 hodine sa na trh dostali šumy, že grécke referendum nebude a trh sa odpálil nahor (g). Po 20:00 hodine sa zas trhy prepadol nadol, keď hovorca gréckeho premiéra Papandreoua oznámil, že referendum bude a vyvrátil možný kolaps vlády (h). Veľa príležitostí na radosť tak trh technickým obchodníkom dneska nedoprial.

Vzhľadom na rozlietaný a nejasný sentiment na trhu sme sa rozhodli zriecť sa obchodovania na celý deň a počkať si, kým sa situácia na trhu ukľudní a stabilizuje. V takýto volatilný deň je z traderského hľadiska kľúčová ochrana kapitálu a dôležitejšie než zarobiť je nevystavovať svoj obchodný účet zbytočným stratám.