Dôležitosť výstupov v praxi

0
120
Vstupy aj výstupy z pozícií sú v tradingu rovnako dôležité. Po otvorení pozície, sa trader sústredí na vhodné načasovanie výstupu, lebo ten určuje či bude obchod ziskový alebo nie.
Na praktickej ukážke z trhu Euro FX futures sa pozrieme akú logiku sme uplatňovali pri rozhodovaní o výstupe.
Vstup do longu bol krátko pred 9.00 ráno, po odraze od EMA a prechádzajúceho high 1,4244. Predpoklad bol, že cena vytvorí nové swing high a uptrend bude pokračovať nahor. Profit target nemáme zatial nastavený, rozhodneme sa podľa situácie na trhu. Po niekoľkých minútach sa trh naozaj dostal na prechádzajúce high a mierne ho prerazil. Naša pozícia sa ocitla v zisku, avšak musíme sa rozhodnúť, ako posunúť stop-loss, prípadne aký profit nastaviť.
Je niekoľko možností:
1.    stop-loss posuniem pod swing low, silno verím svojmu predpokladu, že sa trh dostane vyššie
2.     stop-loss dám na BE, trh pojde vyššie, a na stop-loss by sa nemal dostať, už neriskujem nič
3.    stop-loss posuniem do ziskového pásma, predpokladám , že trh vyrazí vyššie, teda buď získam menší profit, alebo vyšší
4.    Vyberiem profit na úrovni predchádzajúceho high
Ktorú možnosť by ste si vybrali?
Prvá možnosť vyzerá lákavo, avšak predstavuje riziko, že zo ziskového obchodu urobíme stratový, čo je fatálna chyba. Druhá možnosť nie je o moc lepšia, dáva síce potenciál , že otvorený zisk sa može ešte zvýšiť, avšak predstavuje riziko, že ho celý stratíme v prípade nepriaznivého vývoja. Tieto možnosti sú príliš rizikové z praktického hladiska, lebo trh neprekonal presvedčivo swing high a po prudkom pohybe nahor sa zvyšuje pravdepodobnosť korekcie.
Tretia možnosť je logickejšia, lebo si časť zisku chránime, ale nachávame obchodu potenciál. Treba mať však na zreteli, že trh môže urobiť menšiu korekciu, ktorá nás vyhodí  z pozície a zároveň bude uptrend pokračovať. Táto možnosť je vysoko pravdepodobná. Ďalší prudký rast je teraz nízko pravdepodobný a možný najskôr po korekcii.
Ideálne je teda zvoliť výstup niekde v okolí high 1,4265. Nastavíme teda limitný príkaz 1 tick pod high a vyberieme profit.
Ako by dopadli ostatné možnosti výstupu ukazuje 2. screenshot.
Táto situácia ukuzuje, aké dôležité je vyberať profity, ktoré veľmi pravdepodobne trh ponúkne a nečakať na nereálne vysoké profity (napríklad preto, že máme naplánované vysoké RRR, čo trvdohlavo dodržujeme, ale koniec koncov skončíme v strate )