Forex Obchodovanie Na Základe Intuície?

0
476

Najlepší traderi majú výnimočné schopnosti vnímať, alebo ak chcete, „cítiť“ dianie na burze. Často sa stretneme aj s pomenovaniami ako intuícia, či šiesty zmysel. Začiatočník možno skôr porozumie pojmu predvídavosť.  Ide o podvedomú intuíciu či predvídanie situácií, ktoré by mohli na trhu nastať. Myslím si, že každý trader by mal túto schopnosť rozvíjať. Je to schopnosť, ktorá prichádza najmä s tréningom a skúsenosťami. S pribúdajúcimi hodinami strávenými na trhu, sa vaša citlivosť, schopnosť vnímať trh a predvídať jeho pohyby, určite zlepší.

Opakujúce sa procesy a pohyby trhu automaticky prechádzajú k intuitívnemu predpokladaniu, čo sa práve stane. Z toho plynú i známe déjà-vu pocity. Procesy v obchodníkovej hlave následne vedú k rôznym predtuchám, ktoré sú spúšťačom takzvanej intuície. Jednoducho povedané, ak vidíte niečo dostatočne často, vaša myseľ vám začne premietať i očakávané pokračovania danej situácie. Jednoznačne ide o veľmi mocnú a dôležitú súčasť výbavy každého tradera. A je to jedna z vecí, ktorú ovláda asi každý zo skupiny úspešných traderov.  

 

Tréning z vás robí majstra

Profesionálny športovci absolvujú, v podstate od detstva, obrovské množstvo tréningov. Výsledkom je, že sa stanú profesionálmi v danom odvetví. Hrajú proti rôznym typom protivníkov a rôznym štýlom hry. Budujú si tým istú predvídavosť, očakávajú čo súper urobí a intuitívne sa pripravujú na to, čo nastane za pár okamihov.

Napríklad, ak hráte tenis dostatočne dlho proti rovnakému protivníkovi, naučíte sa intuitívne predvídať kam smerujú jeho údery a akým spôsobom proti vám hrá.

Ak sa vrátime späť k obchodovaniu.  Potom, čo zvládnete tvorbu vašej obchodnej stratégie a strávite dostatok hodín sledovaním trhov, začnete si podvedome budovať i svoj takzvaný šiesty zmysel. Ak analyzujete trh a rozhodujete sa či vstúpite do trhu, pôjde vždy o kombináciu podvedomého mechanizmu „áno alebo nie?“ a predvídavosti, ako sa bude trh za pár okamihov správať. Je to podobné tenistovi, ktorý sa rozhodol napríklad pre skrátený úder, pretože „cíti“, ako sa bude správať súper na druhej strane. V športe sa v podstate neustále stretávame s intuíciou, predvídavosťou, alebo šiestym zmyslom, ale v každom jednom prípade, tomu predchádza usilovný tréning a nadobúdanie skúseností. Talent síce môže pomôcť, ale aj bez neho je si možné vybudovať veľmi silné intuitívne schopnosti.

 

Intuícia a obchodovanie vývoja ceny

Stratégie používané pri obchodovaní vývoja ceny na trhu (price action trading), sa skúseným traderom veľmi rýchlo dostávajú pod kožu. A s pribúdajúcim časom, práve intuícia pomáha obchodníkovi rozhodnúť, kedy sa naozaj oplatí vstúpiť na trh. Niekedy trader ani nevie pragmaticky odôvodniť prečo je naklonený k danej možnosti, ale je to práve podvedomá predvídavosť, ktorá výrazne ovplyvňuje jeho rozhodnutia.

Zo začiatku si pravdepodobne nebudete istý svojou intuíciou. To môže často viesť ku zmätočným rozhodnutiam. Ale čím viac sa ponoríte do grafov, skúmania vývoja ceny a fungovania trhu, tým bude podvedomý spúšťač intuície vo vašej mysli, fungovať jasnejšie a zreteľnejšie. Pravdepodobne sa týchto schopností nedočkáte za deň, avšak časom sa stanú neodmysliteľnou súčasťou vašich obchodných systémov a stratégií.

 

Vždy existuje aj iný pohľad

Môže sa vám stať, že budete mať isté tušenie týkajúce sa pohybu trhu, alebo konkrétneho obchodu avšak nebudete vedieť prečo. Pamätajte, že vaše podvedomie je niekedy „múdrejšie“ ako vaše premyslené uvažovanie. Preto, ak ste napríklad swingový obchodník a vidíte signál, ktorý predznamenáva swing, vaše podvedomie vám môže zároveň hovoriť, že nie je správna situácia na vstup. Jednoducho podvedomie vidí niečo, čo vy vedome nevidíte a dáva vám o tom istú informáciu. A práve vaše podvedomie je paradoxne mnohokrát objektívnejšie ako vedomé a premyslené uvažovanie.

Vždy existujú dva pohľady na situáciu na burze. Jeden trader vidí graf a predpokladá pokles ceny, iný vidí ten istý graf a predpokladá zasa nárast. Ak sa teda pozeráte na trh aj z pohľadu vašej protistrany, ide o objektívny pohľad na situáciu. Musíme však kriticky priznať, že na to väčšina traderov zabúda. Či sa vám to páči, alebo nie, väčšina z nás má na trh veľmi podobný pohľad a zmýšľa v podstate rovnako. Z času na čas sa však naskytne situácia, ktorá nie je taká ako sa na prvý pohľad zdá.

Práve v týchto momentoch nám môže naša podvedomá intuícia veľmi pomôcť. Môže nás varovať, že niečo nie je v poriadku a prinúti nás hľadať dôvody, ktoré potvrdia, že vstup do trhu nemusí byť taký dobrý nápad, ako sme si na začiatku mysleli. Predstavte si napríklad, že predpokladáte dlhý swing a na tento swing sa i sústredíte. Určite však existuje aj niekto, kto predpokladá len krátky nárast, alebo pokles. Vaše podvedomie vás upozorní, aby ste sa na situáciu pozreli podrobnejšie.  

Ak teda podľa grafu predpokladáte swing, podvedome cítite že to tak byť nemusí. Síce to veľakrát nevidíme, ale naše podvedomie nám ponúka pohľad aj z inej perspektívy. Ponúka vám perspektívu vášho protivníka, ktorý vidí danú situáciu inak. Naše podvedomie je teda objektívne, avšak je založené iba na predchádzajúcej skúsenosti a tréningu.

Samozrejme, k postupnému budovaniu vašej intuície musíte vedieť ako čítať trh a jeho pohyby. Všetko začína učením sa, prečo sa trh hýbe a prečo sa hýbe daným smerom. Musíte študovať každý, aj najmenší pohyb ceny a vedieť o dôvodoch i následkoch tohto javu.  Opakovaním a hodinami strávenými sledovaním trhu, získate istý cit. Určite sa vyskytnú prípady, keď sa vaša intuícia bude mýliť, ale je to niečo, čo vám môže výrazne pomôcť.    

Ale ako začínajúci trader by ste sa nemali pokúšať obchodovať na základe intuície. Vaša intuícia vám napovie aj to kedy sa na ňu môžete spoľahnúť. Kým sa na ňu budete môcť spoľahnúť, môže to vyžadovať tisíce hodín obchodovania na burze. Aj najlepší traderi sa riadia obchodným plánom a intuícia im iba napomáha robiť lepšie rozhodnutia. Preto ak ste začínajúci trader, určite by ste mali obchodovať iba na základe jasne stanovených pravidiel vášho obchodného plánu a stratégie.