Negatívne šance v burzovej aréne

0
363

Bez zbytočných úvodov poďme priamo k veci a zamyslime sa nad prirodzenými negatívnymi šancami v burzovej aréne. Asi sa vám to nebude páčiť, ale väčšine z vás musím povedať, že ste na najlepšej ceste prerobiť peniaze. Môžete sa na mňa hnevať, realita nepustí, 95% obchodníkov na dlhodobej báze prerobí peniaze. Ak si myslíte, že drvivá väčšina peňazí sa preleje z peňaženky stratových traderov do peňaženky ziskových obchodníkov, ste na omyle. Veľká čast peňazí sa ešte predtým minie na prevádzkový biznis tradingu, na burzové poplatky (komisie), financovanie vývoja obchodných platforiem a platy obchodných oddelení jednotlivých brokerov, ktorí vám sprostredkovávajú prístup na burzu. To všetko musi každý obchodník platiť. A zarobiť ešte čosi naviac, aby ostal zisku 😉

Pointa je jednoduchá. Buď máte zvýšenú šancu uspieť, alebo hráte ako sa vraví 50/50 a v takom prípade sú vaše šance na dlhodobý úspech stratené. Prečo? Pretože 50/50 nemáte voči trhu a burze ani najmenšiu šancu vyhrať. Každý ziskový obchod je o náklady s ním spojené menší (zisk, spread možný slippage na stoplosse) a každý stratový obchod o rovnaké náklady s ním spojené s ním väčší. To hrá výrazne vo váš neprospech a každý trader, ktorý chce uspieť na burze musí prekonať nielen tieto prekážky a zarobiť na spread, komisie a prípadné horšie plnenia na stoplosse. To je realita, s ktorou sa musíte vysporiadať či sa vám to páči alebo nie. Burza sa s vami nebude hrať na pravdu, tá vám len oznámi výsledky.

Poviem pravdu do očí, či už budem za kacíra alebo nie, kto si nie je vedomý automatickej negatívnej pravdepodobnosti v obchodovaní na burze je naivný. Mnoho brokerov, ktorý ponúkajú vysoké spready ma nebude mať rado, ale mojimi klientami nie sú naivní ľudia, ale skutoční obchodníci, ktorí sú si vedomí, aké obchodné monštrum stojí proti ním, sú si vedomí rizík a vedia presne čo robia. Ktokoľvek iný vstúpi na svet burzy nemá strategickú ani dlhodobú šancu uspieť.

Nalejme si čistého vína a uznajme – ako môže uspieť na burze netrénovaný obyčajný človek, ktorý vôbec nie je pripravený na to, čo proti nemu stojí v najtvrdšej aréne svete akou je burza, kde sa každý trader bije o svoje peniaze a nikto vám nedaruje nič zadarmo? Svet burzy je tvrdý a peniaze zarobené na burze patria len tým najlepším. Myslíte že je to jednoduché ? Určite nie. Niektorí ľudia tvrdia, že áno, ale pre väčšinu, ku ktorej patrím aj ja určite nie. Trading vás zderie do posledného centa, ak nepatríte medzi elitu najlepších.

Kto však patrí k najlepším? Tí, čo majú zásady. Tí. čo dodržiavajú pravidlá. Vždy. A zo zásady. Tí, čo vedia presne, čo robia za každých okolností. To je elita tradingu.

Vitajte v  nej, v skupine, s ktorou trh nevybabre podľa svojej nálady a v skupine, ktorá má zásady. Ktorá sa nedohodne s trhom vždy a na akejkoľvek cene, ale má svoje zásady a pravidlá, ktoré za každých okolností dodržiava. Vyšpekulovaný trh tak nemá s nimi šancu vybabrať, pretože sú racionálni. Neskočia na akékoľvek podmienky trhu a na ľahký úskok, pretože majú zásady, ktoré ich držia na uzde a s trhom sa dohodnú iba v prípade, že pravdepodobnosť hrá v ich prospech. Ak túto „jednoduchú“ vec dokážete, uspejete. Jediný problém je, že ono to nie je tak jednoduché ako sa zdá. Chce to prax a osobnú skúsenosť s trhom, aby ste poznali všetky jeho nuansy a bežné nástrahy, ktorým vás bude vystavovať. 

Prakticky je to však o tom istom, ako poznať vlastné dieťa. Návšteva ho nepozná. Vy, čo sa s ním denne stretávate však poznáte všetky jeho tváre,  nuansy, ako sa chová a čo tomuto chovaniu predchádza. Trh nie je ničím iným ako odrazom chovania masy, ktorá sa chová opakovane a pravidelne rovnako. Bez praxe alebo opakovanej dennej skúsenosti trhom je to však ťažké. Bodaj by aj nebolo, ked proti vám stoja ľudia a obchodníci, ktorí celý deň hľadia na grafy, hľadajú matematické a logické modely, ktorých cieľom nie je nič iné ako obrať obyčajných začiatočníkov o peniaze. Proti týmto predátorom bežný človek bez skúseností nemá najmenšiu šancu. Je len otázka času, kedy podľahne nástrahám trhu pod vplyvom nedostatočných skúseností alebo podceneného risk-managementu.

Pamätajte na jedno – trh si na každého počká a efektívne ho preverí. Ak mu dáte jednu šancu, využije túto nedisciplínu a spláchne váš obchodný účet ako toalentný papier v záchode a nebude sa preto cítiť ani najmenej previnilo.Naopak, bude mať pocit víťazstva, ako peniaze z účtu slabších a presunul na účet tých silnejších a disciplinovaných.

Prečo Vám toto píšem. Som vraj netaktný a nedoprajem úspech bežným ľuďom? Naopak, ja sa k ním radím. Som bežný človek, ktorý mal len toľko šťastia, vnútorného úsilia a úspechu, že sa mal možnosť naučiť dostatok vedomostí na to, aby dokázal prežiť v trhovej džungli, ktorá je pripravená bez milosti vás pri prvej príležitosti zabiť. Myslíte že nie ? Stači sa pozrieť dnes na WTI ropu, ktorá sa prepadla dnes od 13:45 do 18:00 z ceny 100,30 na 96,70. To je na 1 kontrakte suma celých 360 tickov, čo sa rovná 3600 dolárov na 1 obchodný kontrakt. Myslíte, že veľa obchodníkov, ktorí stáli v protismere takýto drawdown ustála? ; alebo spláchla veľkú časť svojho účtu? Myslíte správne. Veľa nedisciplinovaných obchodníkov prišlo o veľké peniaze.

Prudký prepad na rope – 3600 USD na 1 kontrakte za 4 hodiny

Pointa je jednoduchá. Okrem toho, že musíte mať skutočnú výhodu v trhu (v tomto smere trh nikto neobabre, buď reálnu výhodu máte, alebo nie), musíte mať zásady. Musíte vedieť uznať stratu a povedať, kedy je dosť. Ak sa mýlite v predpokladanom smere trhu, uznajte to. Vždy to uznajte a vystúpte s malou limitovanou stratou. Neriskujte veľa. Ak raz budete príliš nástojiť na svojom názore a pravde, trh vás prísne potrestá privysokou stratou. Nedajte mu na to nikdy šancu. Nejde o to mať pravdu, ale zarobiť!

To je cesta k úspechu vo svete tradingu a fundamentálna súčasť našej filozofie. Ak sa mýlime v predpokladanom smere trhu, akceptujeme omyl a vystupujeme z trhu za malú limitovanú stratu, na ktorú dokážeme v bežných podmienkach zarobiť. Systém je jednoduchý, ale pritom tak ťažký náročný na reálne zvládnutie. Ťažký v reálných podmienkach, pri reálnych peniazoch, kedy si viackrát rozmyslíte, ako pri obchodovaní na deme.

Preto pamätajte na hlavnú myšlienku nášho článku. Zásady. Majte pevné zásady, ktoré nikdy neporušíte a nedovolíte trhu, aby vám príliš ublížil. Kto nepochopil, to je pointa dnešného článku. Ak dáte trhu jednu šancu, zničí vás. Preto musíte byť nepriestrelní. Musíte byť zásadoví a mať plne pod kontrolou, čo na burze robíte. Dokým s istotou neviete, že máte svoje chovanie a svoj risk pod kontrolou, nikdy neriskujte reálne peniaze! Trh vás o ne pri prvej príležitosti pripraví. Verte mi. Ak nie dneska, tak zajtra. Na každého príde rad. Je to len otázka času. Poznám trh a žijem s ním každý deň. Riskujem svoju kožu na trhu s reálnymi peniazmi a viem, že úspech nie je pre všetkých.

Úspech na burze je ale fair biznis – nie je totiž pre vyvolených, ktorí sa narodili pod šťastnou hviezdou, ale pre tých skutočne najlepších, disciplinovaných a tých, čo majú plne pod kontrolou svoje obchodovanie a svoj risk.

Držim palce všetkým palce v burzovej aréne!