Mechanické obchodné systémy – odbremenia vás od uvažovania, ale od zodpovednosti určite nie!

0
418

Vážení čitatelia a priaznivci tradingu, po mnohých vašich otázkach na tému, čo si myslím o rôznych mechanických systémoch, ktoré sú v hojnom počte dostupné na internete, som sa rozhodol vyjadriť svoj pohľad na túto, často kontroverznú tému. Ako nezávislý trader však môžem slobodne vyjadriť svoj názor a je mi jasné, že všetci so mnou nebudú súhlasiť – hlavne tí, ktorým to nevyhovuje. S tým počítam a je to v poriadku. Keby sme si všetci mysleli to isté, nemali by sme na svete likvidné trhy a zrejme by nefungovala ani burza 😉

Realita a osud spojený s mechanickými systémami je skúseným obchodníkom jasná, pre väčšinu ľudí však nie. Na začiatok si položme “rečnícku otázku” a spýtajme sa, čo si vlastne predstavujeme pod “finančnými trhmi”? Nie je teraz podstatné, či ide o forex, akcie alebo dlhopisy, pointa je vždy rovnaká. Kto za tým všetkým stojí? No nik iný, ako veľká masa ľudí, ktorá tam riskuje peniaze v nádeji, že za odmenu niečo zarobí.

Myslíte si, že táto masa účastníkov trhu v momente vstupu na trh zdieľa nejaký podobný názor? Práve naopak, majú presne opačné názory, a tam kde jeden predáva, druhý od neho nakupuje a ani jeden z tejto dvojice sa nechystá prerobiť! Na každého jedného kupujúceho musí teda existovať jeden predávajúci, inak by sa nemohol realizovať obchod.

Za všetkým v oblasti finančných trhov stoja ľudia, presnejšie obrovské množstvo ľudí. Do toho rátajme aj obchodné algoritmy a systémy, ktoré nie sú ničím iným, ako predĺžením ľudskej ruky a jeho myslenia s cieľom zvýšiť efektivitu. Boli vytvorené a naprogramované človekom a jeho myšlienkami. Iba malá časť účastníkov trhu, ktorá obchoduje a podstupuje reálne riziko nakoniec dosahuje stabilný a konzistentný zisk.

Ako som už písal v predchádzajúcich článkoch, veľká časť peňazí sa spotrebuje na financovanie samotného obchodovania – transakčné poplatky, spready, obchodné platformy a podobne.. Ďaľšie peniaze sa stratia v brokerských firmách, ktoré musia financovaťz niečoho svoje bezrizikové zisky výmenou za sprostredkovanie prístupu na burzu, musia financovať platy zamestnancov a reklamu na získavanie nových klientov. Vôbec tak neplatí všeobecne rozžírený názor, že peniaze na trhu sa prelievajú z rúk stratových obchodníkov ku obchodníkom ziskovým – veľká časť peňazí sa ešte predtým minie na prevádzku celého finančného stroja.

Účastníci na burze sú rôzni a ich motivácia pre vstup na trh býva rovnako rozmanitá – jedna časť špekuluje krátkodobo, druhá exekuuje dlhodobejšie pozície, tretia časť sa chráni (hedguje) voči rizikám a do všetkého vstupujú ekonomické fundamenty, politické šumy a taktiky. Do celého tohto rozmanitého spektra ešte prilievajú benzín najväčší hráči, ktorý do istej miery dokážu svojím politickým vplyvom a obrovským kapitálom miešať kartami na trhu.

Myslíte si, že v takto komplexnom svete, za ktorým stoja zložité ľudské povahy, emócie, protikladné názory, motívy a analýzy, ekonomické správy a politické taktiky – sa dá bezpečne a dlhodobo uspieť aplikovaním sady nejakých triviálnych mechanických pravidiel? Tak uspieť sa dá, ale zarobiť môžete predsa aj v rulete a v kasíne. Pri každom mechanickom systéme, ktorý je postavený na sade pravidiel, ktoré fungovali v minulosti totiž vyvstáva základný problém – dokedy bude táto mechanika fungovať? A otázka nestoji či prestane fungovať, ale skôr kedy to príde… a človek stratí značnú časť obchodného kapitálu.

Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, je to do istej miery podobné, ako keby ste chceli naprogramovať robota, ktorého úlohou by bolo sa s vami dobre porozprávať (alegória na trh “ziskovo”). Aj pri dnešných technických vymoženostiach sami viete, že vo väčšine prípadov táto komunikácia s najväčšou pravdepodobnosťou neskončí nejakou zaujímavou debatou a fungovať to asi moc dobre nebude. Jednoducho preto, že človeka, jeho emócie a názory nie je možné zaškatuľkovať do žiadných mechanických pravidiel. Úplne rovnaké je to aj na trhu, za ktorým nestojí nič iné, ako obrovská masa ľudí, ich emócií a protikladných názorov. Komplexnosť ľudského uvažovania nedokáže nik vtesnať do fixných mechanických pravidiel, nech by bol systém akokoľvek zložitý. Dvojnásobne to platí v prostredí finančných trhov, kde je prostredie obzvlášť nepriateľské, pretože každý účastník trhu chce prechytračiť toho druhého, aby zarobil peniaze.

Preto pamätajte, že hoci vás mechanický obchodný systém s jednoduchými fixnými pravidlami odbremení od uvažovania, určite vás neodbremení od strát ani zodpovednosti za vlastný účet.

Spomínam si na jedno prirovnanie k jednoduchým mechanickým systémom, ktoré som už dávnejšie počul a považujem ho za veľmi výstižné – veríte, že úspech dosiahnete, keď si kúpite knižku s názvom?:

  • Ako zarobiť v podnikaní dodržaním 20 mechanických pravidiel!” , alebo
  • Ako zbaliť ženu dodržaním 20 mechanických pravidiel!
Nemusíte tomu chápať, my vám tu dáme 20 pravidiel, ktoré budete mechanicky vykonávať a tie vás zaručene privedú k úspechu! Všetci vedia, že je to hlúposť. Nasledovanie takéhoto mechanického návodu by bolo prejavom absolútneho zúfalstva a chovanie by bolo často nelogické a niekedy až tragicko-komické. Napriek tomu, pri tradingu to mnohým vôbec zrejmé nie je a veľa neskúsených ľudí sa dá na takýto jednoduchý spôsob bezpracného zárobku nahovoriť a pri ukážke historickej equity krivky a závratných ziskov majú pocit, že to je presne to, čo im celý čas chýbalo. Väčšina mechanických systémov je však úspešná preto, že sú historicky optimalizované na určité časové obdobie alebo špecifické trhové podmienky, ale pri akejkoľvek zmene chovania trhu trpia vysokými stratami a nikto netuší, ako sa im bude dariť v budúcnosti. To určite nie sú vyhliadky, ktoré by ste do budúcna chceli mať.

Naviac, prezentujú sa iba tie systémy, ktoré zarobili. O tom, že drvivá väčšina mechanických systémov prerobí peniaze, sa už tak nahlas nehovorí. Mnoho prešpekulovaných podnikavcov na trhu to robí tak, že naprogramujú niekoľko desiatok takýchto mechanických systémov, nechajú ich niekoľko mesiacov bežať a čakajú, ako dopadnú. Tie systémy, čo nakoniec zarobia potom propagujú ako skvelé ziskové systémy s unikátnym know-how, ktoré sa vám následne snažia predať. Keď si overíte výsledky a jednotlivé obchody, zistíte, že je to dokonca aj pravda a daný systém skutočne zarobil peniaze. Problémom je, že vám už nikto nepovie, že 30 z 50 podobných systémov prerobili celý obchodný účet, ďaľších 10 skončilo v strate, 5 na nule a ostávajúcich 5 dosiahlo zázračný ziskový výsledok. Tie sú potom horúcim tovarom “na predaj” pre neskúsených ľudí, na ktorých ešte čaká vytriezvenie z rýchleho a bezpracného zárobku na burze.

Každý si dokáže predstaviť, že keby bol daný mechanický systém tak super ziskový a bezpečný, tak by si ho dotyčný obchodoval sám na vlastnom účte a neprezentoval by ho ako liek na vaše zbohatnutie. Rovnako ako v každej oblasti ľudského snaženia, aj v obchodovaní na burze platí, že úspech nebýva jednoduchý ani veľmi rýchly a z vlastnej skúsenosti viem, že bez komplexnejšieho uvažovania a poctivého vzdelávania sú šance laika uspieť v burzovej aréne veľmi malé.

Som jednoznačne zástanca poriadku obchodovaní, pevných zásad a princípov v tradingu, ale som skeptik ku akýmkoľvek mechanickým systémom a fixným pravidlám, ktoré by sa mali aplikovať bez rozumu a ohľadu na celkový kontext trhu. V prvom rade preto, že som si tým sám poctivo prešiel a v najlepšom vedomí a úsilí sa prelúskal niekoľkými desiatkami takýchto mechanických systémov aj s vlastnými peniazmi. Úprimne som sa snažil nájsť niečo, čo by spoľahlivo fungovalo a dokázalo si poradiť s trhom, ale každému jednoduchému mechanickému systému sa darilo len do istého času (najlepšie v histórii) a nakoniec prišlo obdobie, keď prišli fatálne straty. Vrátil som tak nielen to, čo sa zarobilo, ale väčšinou aj čosi naviac. Po rokoch v tradingu mi je úplne jasné a transparentné, v čom je pes zakopaný, ale vtedy som to ani pri najlepšej snahe a hlavne začiatočníckej naivite nebol schopný vidieť. Spätne sa človeku zdá, akoby mal človek klapky na očiach, ale také sú skúsenosti a každý sa zrejme musí poučiť na vlastných chybách. Dnes viem, že mechanické systémy len ťažko obsiahnu komplexnosť, ktorú dokáže vyhodnotiť ľudská myseľ pri skúsenom pohľade na trh. Preto mechanika nebude fungovať bezpečne a je len otázkou času, kedy príde obdobie fatálnych zlyhaní a strát.

Charakteristika a chovanie akéhokoľvek trhu sa pomaly, ale neustále mení s vyvíjajúcou sa situáciou v ekonomike a kto si myslí, že ho dokáže zaškatuľkovať do pár mechanických pravidiel, časom vytriezvie z tohto omylu. Je to podobné ako živočíšny druh, ktorý sa nie je schopný prispôsobiť na neustále meniace sa podmienky, a tak nakoniec, skôr či neskôr, vyhynie.

Ak chcete patriť medzi dlhodobo ziskových a obchodníkov, musíte presne vedieť aká je vaša výhoda na trhu, rozumieť ako sa trh chová, čo sa na ňom deje, chápať čo a prečo danú vec robíte a na čom presne zarábate. Inak nemožno o bezpečnosti obchodovania ani stave na účte ani len hovoriť.Ktorýkoľvek z týchto elememtov obchodník podcení, trh si jeho slabinu nájde.

Ktokoľvek vám teda bude ponúkať nejaký mechanický obchodný systém, v prvom rade sa spýtajte, či dotyčný obchoduje tento systém so svojimi peniazmi a na vlastnom účte. A keď nie, tak si nech si svoj super ziskový a bezpečný systém strčí “za uši”. Ak na ňom totiž prerobíte peniaze, tak ako odpoveď sa vám dostane prostého pokrčenia plecami spolu s vetou “veď viete, v minulosti to predsa vychádzalo, ale nemôžeme za to, že sa nejako zmenili podmienky na trhu”. V tom momente sa každému otvoria oči, ale to už býva zvyčajne neskoro. Podmienky a situácie na trhu sa totiž vždy menili a meniť sa aj budú. História sa síce opakuje, ale vždy v inom šate, tak, že len tí najmúdrejší to dokážu vopred rozoznať.

V minulosti to predsa vychádzalo…

Netreba 3 vysoké školy, ani vysoké IQ na to, aby človek pochopil, že kľúčom k úspechu na trhu a cestou k dlhodobým a udržateľným ziskom je objektívne porozumenie toho, čo sa na trhu deje. A nie žiadne jednoduché mechanické pravidlá! Keď premýšľate a rozumiete situácii na trhu – tak to dokážete aj využiť vo svoj prospech a identifikovať obchodnú príležitosť. A to je moment, kedy nastupujú zásady a pravidlá, podľa ktorých svoj obchod budete hodnotiť a riadiť až do konca. Začať ale každý musí vlastným racionálnym úsudkom a premýšľaním – nie opačne, snahou sa premýšlania a zodpovenosti zbaviť aplikovaním  mechanických pravidiel.

Osobne proti ľudom, ktorí obchodujú, alebo hľadajú rôzne mechanické systémy, vôbec nič nemám. Bol som totiž dlhý čas jedným z nich a v najlepšom vedomí sa snažil nájsť aspoň jeden mechanický systém, ktorý by udržateľne fungoval a dokázal si poradiť s nevyspytateľným trhom. Bolo to v obdobi, keď som nemal dostatok správnych informácií ako bezpečne zarobiť a ani skúseností. Preto to neodsudzujem, ale naopak, o to lepšie to chápem. Mám na ne však svoj názor, ako človek, ktorý sa tradingu venuje. Akceptujem ich ako vec osobnej voľby každého obchodníka. Existuje totiž aj druhá – pozitívna strana mince. Mechanické systémy majú veľkú výhodu, že vždy urobia to, čo majú. Keď majú zatvoriť stratu tak ju bez váhania zatvoria a nevstupuje tak do hry ľudský faktor, ktorý by robil chyby alebo nedodržiaval stanovené pravidlá. Na margo celej otázky tak len dodám, že aj biedny mechanický systém je tak často oveľa bezpečnejší ako neriadený obchodník, ktorý nemá žiadne zásady a bez vopred nastavených limitov hazarduje so svojími financiami..