Ukazovatele zamestnanosti odrážajú celkové zdravie ekonomiky. Pre pochopenie fungovania ekonomiky je dôležité vedieť, koľko pracovných miest sa vytvára a koľko ruší, aké percento práceschopného obyvateľstva aktívne pracuje a koľko nových ľudí žiada o podporu v nezamestnanosti. V ekonomickom kalendári na našom webe slúžia na meranie nezamestnanosti napríklad tieto ukazovatele:
- Unemployment Claims (žiadosti o podporu v nezamestnanosti)
- Employment Change (zmena zamestnanosti)
- Unemployment Rate (miera nezamestnanosti)
- Non-Farm Employment Change (zmena zamestnanosti mimo poľnohospodárstva)
- ukazovateľ je známy aj ako Non-farm Payrolls, alebo NFP, zverejňuje sa prvý piatok v mesiaci a má na trh výrazný vplyv
- ADP Non-Farm Employment Change
- ukazovateľ predstavuje odhad NFP a zverejňuje sa dva dni pred NFP
Vplyv nezamestnanosti je na trhy jednoznačný. Vyššie percento nezamestnaných ako očakávanie spôsobuje zvyčajne pokles meny na devízovom trhu a naopak.
Prečo je tomu tak?
Ak sa budeme držať ekonomických modelov, tak situácia sa vyvinie nasledovne:
- Viac zamestnaných spôsobí primárne nižšie výdavky štátu na “dávky” ale aj vyššiu spotrebu pod vplyvom, že v práci človek zarobí viac ako dostane na “dávkach”. Tým pádom spotrebiteľ môže viac míňať a rastie tak spotreba ako agregátny dopyt. Tento rast bude pravdepodobne sprevádzať rast cenovej hladiny – inflácie. Vplyv rastu inflácie sme už rozobrali v článku Inflácia a jej meranie.
Zároveň klesá, alebo môže klesať miera zadlžovania štátu a tak sa štát a štátna mena stáva investorov zaujímavejšou.
Podobne by sa mohli dopracovať k opačnému scenáru, keď klesne počet zamestnaných.