Obchodovanie breakov – riziková záležitosť

0
337

Obchodovanie breakov rôznych cenových úrovní patrí medzi obľúbené metódy mnohých obchodníkov. Pri tejto technike vstupu trader nastaví buy-stop alebo sell-stop príkaz nad alebo pod určitú úroveň a očakáva, že trh túto úroveň prerazí.

Mnoho obchodníkov má na breakoch postavený celý obchodný systém. Bohužiaľ obchodovanie breakov je pre neskúsených traderov často veľmi rizikový prístup.

Prečo je to tak?

Pozrime sa na to bližšie. Pri breaku nakupujeme (alebo predávame) daný inštrument pokiaľ cena rastie  za tú najvyššiu (najnižšiu) cenu a očakávame, že sa do trhu zapoja ďalší obchodníci ktorý začnú nakupovať po nás za vyššiu a vyššiu cenu.
To je ten ideálny prípad. Môžu však nastať ešte 3 ďalšie prípady.

1. po našom vstupe sa nenájde dostatok ďalších nakupujúcich, ktorí by cenu potlačili vyššie,
2. možnosť je, že sa do trhu zapojí väčšie množstvo predávajúcich, ktorí nespustia cenu vyššie a naopak, stlačia ju dole,
3. kombinácia 1. a 2. prípadu

Takže na to aby break vyšiel, musí nutne nastať výhradne 1. možnosť – a to veľká prevaha kupujúcich (predávajúcich). Ale na to aby break zlyhal, stačí aby nastala jedna z troch ostatných uvedených možností. Preto je väčsina breakov falošných.

Pozrime sa na screen 1

  • Trh EUR/USD od rána pozvoľne rástol. Na obrázku sú naznačené možnosti vstupu na long aj short po prerazení support/resistance úrovní.
  • Na dva úspešné breaky pripadá 7 falošných ! Podobné pomery v prospech falošných breakov existujú aj na iných timeframoch a iných trhoch.
screen 1

Stačí keď sa pozriete na grafy a sústredíte sa na falošné breaky. Nájdete ich tam veľa. To je dôvod prečo býva obchodovanie technikou breakov pre mnohých traderov doslova pohroma. Stop-lossy chytajú často a rýchlo a k profitom sa nie a nie dopracovať. Táto metóda je vhodná len pre veľmi skúsených traderov, ktorí vedia rozoznať len tie najlepšie breaky, ktoré sú spojené vyberaním stoplossov na významných cenových úrovniach. Naším odporučením pre konzistentne ziskový trading je  namiesto obchodovania breakov obchodovať korekcie trhu, ktorý má jasne vyprofilovaný smer, ako to uvidíte vo väčšine našich obchodov.