MA – kĺzavé priemery

0
1466

Kĺzavé priemery alebo moving averages (MA) sú klasické aritmetické priemery cien z jednotlivých období. Najčastejšie využívanými kĺzavými priemermi sú 10, 20, 50, 100, 200 dňové priemery. Pričom najmä tie posledné by ste mali využívať pri dlhodobých tzv. long pozíciách.

Na obrázku vyššie sú na grafe 4 kźavé priemery (len pre znázornenie). Zelený je 200, svetlo modrý 100, hnedý 50, tmavo modrý 20 a červený 10.

Ako obchodovať s pomocou kĺzavých priemerov, čo nám vlastne hovoria?

  1. ak sa cena nástroja pohybuje nad úrovňou kĺzavého priemeru trh trenduje do hora, otvárame pozície na nákup. Prípadné preťatie ceny s kĺzavým priemerom indukuje zmenu trendu, v tomto prípade sa rastový trend, môže zmeniť na klesajúci.
  2. ak sa cena nástroja pohybuje pod úrovňou kĺzavého priemeru trh trenduje smerom nadol, otvárame pozície na predaj.

Dôležité je tiež pretnutie dvoch kĺzavých priemerov.

  1. Ak pretne napríklad 14 dňový kĺzavý priemer 21 dňový kĺzavý priemer ZHORA NADOL, môže nastať opäť zmena trendu, otvárame pozície na PREDAJ.
  2. Ak pretne napríklad 14 dňový kĺzavý priemer 21 dňový kĺzavý priemer ZDOLA NAHOR, môže nastať opäť zmena trendu, otvárame pozície na NÁKUP.

Ako môžete vidieť na obrázku vyššie, každý kĺzavý priemer dáva určité signály pre vstup, alebo výstup do/z pozície a čím viac ich máte na grafe, tým viac zmiešaných signálov dostávate a vtedy je ťažké robiť obchodné rozhodnutia. Preto je najlepšie obchodnú stratégiu zakladať iba na jednom, alebo dvoch kĺzavých priemeroch a na jednom, alebo dvoch časových rámcoch.