21.3.2012 Denné obchody

0
34

Dnešný deň nevyzeral z technického hľadiska veľmi nádejne na pohyb, kde si vieme predstaviť zárobok podľa našich zásad a pravidiel. Ale ako to na trhoch býva zvykom – keď to najmenej čakáte, vtedy to príde. Preto treba byť pripravený neustále.

Otvorenie Európy o 9:00 vytvorilo silnú bariéru pre ďaľší rast, keď sa trhu nepodarilo prelomiť do nových maxím. Podobné zlyhané breaky do nových extrémov sú na trhoch na dennom poriadku a po takomto zlyhaní je takmer nemožné určiť ďaľšie smerovanie trhu, nakoľko rovnako pravdepodobné sú oba zostávajúce scenáre – či je to obrat trhu nadol, alebo konsolidácia v hornom pásme, ktorá hroží neskorším breakom nahor v smere nastoleného smeru,  ktorý je v súčasnosti nahor. V takýchto podmienkach sa treba len zdržať obchodovania a vyčkať, čo sa bude diať ďalej, lebo nič so zvýšenou pravdepodobnosťou v takomto trhu neexistuje. Všetko ilustruje dnešný graf vývoja na trhu:

EURUSD – trhový kontext s nejasným vyhľadom 50/50

Po zlyhanom breaku nahor sa teda konala tá varianta, že trh sa otočil späť do pôvodného pásma, čím sme sa dostali do situácie, kedy sa nedá poriadne nič odhadovať s vyššou pravdepodobnosťou, nakoľko z daného kontextu môže vzniknúť rovnako pekná konsolidácia vo vrchnom pásme, tak aj lokálna korekcia rastového trhu.

Keď si pozriete výpredaj označený ČÍSLOM 1 – tak tam podľa našich zásad nevidím nič, čo by sa dalo zobchodovať, nakoľko trh je celkovo rastový, ale vyformoval tupý konsolidačný vrchol, dosť podobný setupu double/tripple top, čo prakticky znamená, že po aktívnom rastovom sentimente neostalo ani stopy a pokiaľ trh nebuchne do nových maxím, drži nás v šachu a neistote. Na bezpečný nákup nie je priestor a predaj v rastovom trhu je dlhodobá finančná samovražda -takže stojíme bokom mimo trhu. Neriskujeme, pokiaľ  nemáme zvýšenú zarobiť.

Úplne iná káva je ale prudký výpredaj – na grafe označený ako ČÍSLO 2. Až v tejto chvíli trh prehovoril jasnou rečou, čomu rozumie každý obchodník, ktorý do grafov aktívne pozerá nejaký ten rok.
Extrémne prudký pohyb nadol zmietol obrovskú masu obchodníkov – čo jasne demonštrujú konštantne rastúce objemy až do konca európskej session. Toto je čas, kedy sa treba prebrať z konsolidačnej letargie, zbystriť pozornosť a dôsledne sledovať trh, či poskytne príležitosť na predaj.

S otvorením amerických akciových trhov po 15:30 CET nakoniec prišiel náš krátky čas – trh poskytol dve jasné a čisté príležitosti – presne podľa našej  filozofie predávať na veľkoobchodných cenách pri nízkom fixnom riziku.

Obchod č. 1: Predaj EURUSD na cene 1,3202 o 16:38

Predaj EURUSD na cene 1.3202

Tento obchod je vzorovým príkladom úspešného ziskového obchodu, kedy všetko išlo podľa plánu.
Jasný vstup, trh nerobil žiadne obštrukcie a behom 2-3 minút sme z trhu vonku s primeraným ziskom.

Obchod č. 2: Predaj EURUSD na cene 1,3217 o 17:13

Predaj EURUSD na cene 1,3217

Druhý obchod bol takisto jasný vstup podľa pravidiel, ktorý trader musí brať, ak chce zachovať konzistenciu vo svojom tradingu. Trh k nám už však nebol taký milostivý ako v predchádzajúcom prípade. Smolu som chytil hneď na 2 frontoch naraz:

  • na prvej časti – tzv. poisťovacej pozícii ma nevybralo na +4, ale ma vyhodilo z trhu na utiahnutom stoplosse +2
  • na druhej časti pozície, ktorá predstavuje majoritu profitu ma rovnako nevyplnilo a v krátkom čase som bol opäť vyhodený na utiahnutom SL
Nedá sa nič robiť, s trhom my malí obchodníci nepohneme a môžme sa len zviezť na chrbte silnejších hráčov. Všetky tieto veci k tradingu patria. Budú tu vždy s nami a budú nám brnkať na nervy, dokým finančne alebo psychicky nezlikvidujú všetkých slabých jedincov na trhu. To treba mať neustále na pamäti. Polka úspechu je vedieť čo treba robiťa druhá polka sú pevné nervy a disciplína.
Exekúcia obchodov a plnenie
Náročný, ale úspešný deň. Už som takéto niečo potreboval na vzpruženie ducha a mysle po predchádzajúcich smolných dňoch 🙂

Celkový denný výsledok: +508,64 USD = +1.45%