22.3.2012 Denné obchody

0
49

Trhy dnes od rána 8:00 CET jednosmerne padali. Podľa našej obchodnej filozofie sa zásadne neúčastníme ranných pohybov a čakáme na nástup traderov po otvorení európskej burzy o 9:00 CET. Rovnako sa neúčastníme chaotických pohybov spojených s nábehom likvidity, čo v praxi znamená, že neobchodujeme skôr ako 9:30 CET. To je aj dôvod, prečo ste u mňa nevideli otvorený jediný obchod pred touto hodinou.

Po 9:30 trh zlomil posledné supporty a všetky timeframy sa otočili jasným smerom nadol. V tom momente boli splnené všetky podmienky – správny čas, vyprofilovaný smer trhu pri plných objemoch. Jasný trhový kontext, v ktorom hľadáme príležitosť na predaj. Nechceme však vstúpiť za akýchkoľvek podmienok a na akejkoľvek cene, ale čakáme na zľavnenú veľkoobchodnú cenu, kedy máme šance výhodne predať.

Žiaľ, toho sme sa nedočkali. V celom modrom pásme, vyznačenom na grafe, sme sa snažili vstúpiť do predajnej pozície, avšak trh neposkytol vhodný setup na predaj. Presnejšie povedané, trh neurobil dostatočne veľkú a priamu korekciu, na ktorej by sme boli ochotní podstúpiť riziko. Takto nás trh naťahoval celé doobedie, ale radšej ostávame bez obchodu, ako niesť vyššie riziko, ako je nevyhnutné podľa našej filozofie.

EURUSD – trhový kontext počas dňa

Po 12:00 hodine na obed prestáva trh ťahať nadol, objemy idú dole vodou a tým sa pre nás končí obdobie čakania na príležitosť. Až do 16:30 si niet z čoho vybrať, trh smeruje doprava – čo je pre nás jednoduchá voľba a v konsolidácii na trhu stojíme bokom. Jediná šanca na novú príležitosť je prielom do nových miním, alebo pekná priama korekcia nahor, ktorá poskytne šancu na zľavnený predaj. Trh je stále v jasnom downtrende. O nákupoch teda ani neuvažujeme a hľadáme príležitosť jedine na predaj. Jedna nakoniec prišla.

Obchod: Predaj EURUSD @ 1,3194 o 16:35

Predaj EURUSD @ 1,3194 o 16:35
Exekúcia obchodu

Takto vyzerá 6 sekúnd v obchode na ktoré čakáte celý deň!
Že sa nejedná o lacno zarobené peniaze však stále nie je mnohým úplne jasné. Trading je jednoduchý, ale nie je ľahký – obzvlášť na slabé nervy. Preto aj väčšina ľudí nedopadne dobre. Zamyslite sa, koľko ľudí dokáže byť v strehu celý obchodný deň, celý čas zdržanlivo čakať a potom neprepásť tú jednu minútu, kedy trh poskytne výhodný setup?

V tomto prípade som vďačný, že ma bezpečne vybralo na profite, nakoľko trh sa vzápätí otočil proti a ďalej rástol. Tu človek ľahšie pochopí, prečo konzistentne vyberám profit na vopred určenej úrovni, kde očakávam, že trh s veľmi vysokou pravdepodobnosťou dôjde. Čo bude ďalej, je už mimo mňa. Niekedy trh ide ešte ďaleko mojím smerom, inokedy sa otočí a ide naopak proti mne, ale medzitým som už dávno von s uzatvorenou pozíciou. To, na čo hrám, je reakcia trhu na veľkoobchodnej cene – nie dlhodobejší smer – a po rokoch skúseností viem, že to jediné stabilne a dlhodobo funguje v premenlivých trhových podmienkach. Nedokážeme predvídať dlhodobejší pohyb trhu, ale vieme s vysokou šancou odhadnúť, ako trh krátkodobo zareaguje na veľkoobchodnej cene v jasne trendovom trhu.

Je to možno vec skúseností a subjektívneho pohľadu, ale mojím cieľom v tradingu dnes už nie je maximalizácia zisku – čo by sa mnohým traderom zdalo prirodzené a správne. Mojím cieľom je zarobiť primerane k podstúpenému riziku a hlavne s čo najnižšou volatilitou stavu na účte. To sú však moje priority, ktoré nemusia korešpondovať s predstavami iných obchodníkov.

Celkový výsledok dňa: +366,82 USD = +1.05% účtu