23.11.2011 – Denné obchody

0
42

Dnešný deň na forexe nemožno nazvať inak ako systematickým výpredajom eura, ktorý začal úvodným 80 tickovým prepadom počas noci, nasledovaný druhou vlnou prudkého výpredaja pred obedom, končiac treťou vlnou predajov hneď po otvorení amerických akciových trhov.

Celodenný výpredaj EURUSD

Jasný smer trhu nadol a shortový trhový sentiment, ktorý bol poobede naviac podporený koreláciou aj na akciách. Takto má vyzerať trh, v ktorom sa dajú pri nízkom riziku zarobiť peniaze.

Pri našej obchodnej filozofii nebolo nad čím váhať, pretože toto je trhový kontext, na ktorý čakáme a kedy treba hľadať obchodné príležitosti na predaj na veľkoobchodnej cene, určenej podľa pravidiel nášho obchodného systému.

Jeden čistý setup trh ponúkol doobeda. Keď už trh ponúka peknú obchodnú príležitosť, ktorú zanalyzujeme a zhodnotíme racionálne vopred, nesmie dobrý trader s exekúciou obchodu príliš váhať, pretože najlepších príležitostí nie je veľa a keď si obchodník niekoľko dobrých situácií prepasie, potom už nebude na čom zarobiť. To vedie k frustrácii z ušlých ziskových obchodov a následnému „tlačeniu na pílu“. Pri tom vzniká psychologická tendencia vydobiť si  ujdené peniaze z trhu späť a následnej strate nadhľadu a racionality. To je len deravé miesto a slabina v psychike tradera, na ktorú si trh veľmi rád počká. Každého, kto si myslí, že si peniaze nasilu z trhu uchmatne, čaká vytriezvenie.

Prejdime tak k dnešnej obchodnej príležitosti:

Predaj EURUSD @ 1,4002
Exekúcia obchodov

Dôvodom pre predaj bol jednoznačný shortový sentiment a pekná priama 27-ticková korekcia na rezistentnú hranicu, na ktorej sme podľa našich obchodných zásad očakávali príval čerstvých predajných objednávok, ktoré by mali trh zatlačiť späť do predajných úrovní. Dôležitým faktorom v našom rozhodnutí v otázke spoľahlivosti nastoleného downtrendu bolo aj to, že sa jednalo o prvý prudší trend počas európskej tradingovej session. Takýto trend sa nezvykne len tak ľahko otočiť, nakoľko dáva veľkému množstvu účastníkov trhu nádej, že bude pokračovať aj naďalej a mnohí obchodníci stále naskakujú do rozbehnutého vlaku a chcú sa na ňom zviezť. Keď dojdú zásoby obchodníkov, ktorí by prikladali do ohňa, pohyb sa skončí. Pri tretej fáze prepadu, ktorá sa konala poobede po 15:30 po otvorení amerických akciových trhov však už bolo namieste zvýšiť opatrnosť. Žiadny trend netrvá večne a príliš pokročilá fáza downtrendu bola aj pre nás dnes  dôvodom, prečo sme sa poobedného prepadu už neúčastnili, a nehľadali príležitosti vstúpiť do predajných pozícií.

Pamätajte na pravidlo, že čím pokročilejší je trend, tým väčšia je pravdepodobnosť prudšej a väčšej korekcie, preto v otázke posúdenia spoľahlivosti a bezpečnosti trendu, treba brať tento faktor do úvahy. Je tak vhodnejšie byť agresívnejší v rannej fáze trendu a naopak zdržanlivejší a konzervatívnejší v pokročilej fáze trendu.


Dnešným obchodom sa tak dostali na nové high v equity krivke našej Obchodnej stratégiektorá stojí na princípe obchodovania  pri najmenšom možnom riziku a dosiahnutý bol čistý zisk 8,6% po odpočítaní všetkých nákladov ako spready, komisie, slipppage. Je to ukážkou toho, že aj pomaly, postupne a s nízkym rizikom sa dajú na burze zarobiť slušné peniaze. Ale cesta k týmto peniazom vedie cez postupné a vytrvalé úsilie, v najlepšom prípade pod vedením skúseného obchodníka, ktorí porozumie vašej situácii a naučí vás všetko podstatné pre úspech v tradingu, naučí vás tipy a triky, na ktoré ľudia poväčšine nikdy sami neprídu a ostavajú tak v područí vlastných opakovaných chýb a nástrah trhu, ktoré im žiadnu slabosť nedarujú.

Želám všetkým začiatočníkom aj pokročilým disciplinovaným traderom veľa šťastia pri obchodovaní!

Celkový denný zisk = +264 USD na 5 kontraktoch