22.11.2011 – Denné obchody

0
35

Nuž aby si nik nemyslel, že reálny trading budú len samé zisky, dneska som sa aj ja zahral na Jánošíka a trošku si na trhu zatancoval – len v opačnom smere akým sa trh rozhodol ísť – a tak som sebe bral a bohatým dával 🙂

Nie každý deň vyjde podľa predstáv a treba to brať s nadhľadom a kľudom profesionála, ktorý vie, že nie každý deň bude sviatok. Nedá sa z trhu večne ťahať peniaze, ale ako sa vraví, požičané sa musi niekedy aj späť vrátiť. Úspech konzistentne ziskových traderov spočíva len v tom, že naučili, ako vracať menej, ako si od trhu sami vzali 😉

Bez strát to v tradingu nikdy nefungovalo a ani fungovať nebude. Ako vždy rád vravím, kto nedokáže „dobrovoľne a s noblesou“ prijať stratu malú, bude donútený vybrať stratu veľkú – čo ako iste viete, je ten najlepší základ na to, aby obchodník na trhu prerobil aj posledné gate.

Cieľom profesionálneho tradera je minimalizovať straty tak, aby neboli väčšie ako zisky, ktoré dokáže v bežný deň zarobiť. Konzistentným vyberaním tých najlepších obchodov a striktným risk-manažmentom sa tak dokáže udržať v hre dlhodobo.

Prejdime teda k dnešným obchodom a ukážeme si aj malú dávku smoly, ktorú z času na čas musí každý obchodník absorbovať.

Obchod 1: Nákup EURUSD doobeda

Nákup EURUSD @ 1.3516 long.

Dôvodom vstupu do obchodu a nákupu bol predovšetkým celkový rastový kontext EURUSD na 3 najblžších timeframeoch v spojení s dosiahnutím silnej supportnej úrovne. Vstup bol presne podľa pravidiel, ale výstupe z obchodu sa so mnou trh škaredo zahral – a to hneď na oboch stranách výstupu z obchodu.

  1. Po prvé na dotyk (touch) nebol vytiahnutý zisk na cena 1,3521. Na tejto cene sas zobchodovalo len pár kontraktov, preto na mňa jednoducho nevyšiel rad 🙂
  2. Náš obchodný systém však už nedovoľuje  urobiť zo ziskového obchodu stratu, preto som poistil obchod a posunul stopku na nulu. Tam som však chytil slippage -1 tick a tak miesto očakávanej nuly, ma vybralo na malej -1 tickovej strate. No nič strašné, čo by sa nestávalo bežne, ale chytiť 2 smoly v na oboch výstupoch, to je ozaj traderská lahôdka.

Celý obchod som podľa pravidiel manažmentu nakoniec aj tak ustál za malý plus v čistom +39 USD, nakoľko 2 kontrakty z 5-tich som vybral ako poisťovacie za +4 ticky, čo stačilo na pokrytie obchodných nákladov ako aj smolného slippage na výstupe. Na to je v tradingu veľmi podstatné myslieť a v každom obchode je jednou z priorít pokryť si najprv obchodné náklady (spready, komisie a slippage) – ktoré vonkoncom nie sú zanedbateľné ako si mnohí ľudia myslia, pretože dokážu systematicky nahlodávať váš účet a kto si to neustriehne sa môže ľahko ocitnúť v mínuse iba kvôli nákladom, napriek tomu, že nemal veľa stratových obchodov.

Obchod 2: Predaj E-mini SP500

Predaj Emini SP500 @ 1186,75. Obchod nevyšiel, limitovali sme stratu.
Realizované obchody

Druhý obchod na E-mini SP500 (nazývané ESko) bol motivovaný celkovým shortovým kontextom na viacerých timeframeoch. Mierne riskantným faktoromm, bolo, že na úplnom cenovom dne v čase okolo 17:45 trh dosahol silný hodinový support.

Trh nebol schopný nakoniec prelomiť nižšie a tak sa začal vracať späťnahor. Z toho dôvodu som nepredával príliš nízko a agresívne, ale čakal na vyššie ceny. Stále som však v tom raste evidoval silné predajné tlaky na podstatných úrovniach, preto som očakával, že sa prejavia aj naďalej. Po 18:00 sa ale niečo muselo na trhu stať – všetky trhy – akcie aj EURUSD sa na minútu presne odpálili prudko nahor. Žiadnej fundamentálnej príčiny som sa nedopátral, a ani to už nie je teraz podstatné.

Prudko sa tak otočil krátkodobý trend aj sentiment a naša obchodná idea sa nepotvrdila – práve sa ukázalo, že situácia na trhu je presne opačná, čo sme v zápätí pochopili. Preto sme bez váhania a podľa pravidiel vystúpili za malú fixnú limitovanú stratu. Ako ďalej vidno, ak by sme nevytiahli stratu malú, museli by sme neskôr vystupovať za stratu zbytočne oveľa väčšiu, nakoľko trh sa ešte ďaľšiu hodinu tlačil nahor.

Podstatnou pointou je, že aj keď sa cez deň nedarilo a smola sa lepila na päty v každom obchode, deň sme ukončili s malou limitovanou stratou, ktorú v bežný ziskový deň zarobíme naspäť. Základom je, aby mal váš trading vždy svoje pevné mantinely a pravidlá, ktoré vás nemajú obmedzovať, ale chrániť.

Celkový výsledok dňa = -184 USD na 8 kontraktoch