18.01.2012 – Denné obchody

0
40
Situácia na trhu dnes bola dnes pomerne zaujímavá kvôli tomu, že trh sa správal pre menej skúsených obchodníkov možno nepredvídateľne a chaoticky z pohľadu čistej techniky, avšak pre obchodníkov, ktorí poznajú štandardné maniere trhu EURUSD bola situácia pomerne čitateľná.
Trh započal ranné obchodovanie od 8:00 CET pomalým rastom, ktorý bol prudko znegovaný volatilitou pri otvorení európskej burzy o 9:00 CET. Správanie v týchto momentoch na trhu je pomerne nepredvídateľné, preto sa konzistentne vzdávame obchodovania v tomto období.
Akonáhle vypršal 40 minútový výpredajový ošiaľ, trh začal od 9:40 prudko rásť a znegoval celý predchádzajúci pohyb nadol, čím vytvoril silnú bázu pre rastový potenciál trhu a okolo 10:41 CET trh prelomil (síce nie úplne validne, ale predsa prelomil) do nových maxím. Tým sa započal jasný a bezpečný rastový sentiment na trhu, ktorý predstavuje príležitosť na nákup, ak trh ponúkne veľkoobchodnú cenu.
Situácia na trhu EURUSD počas dňa

Trh nakoniec jednu bezpečnú príležitosť na nákup pri malom riziku poskytol a exekuovali sme obchod podľa zásad nášho obchodného systému EURUSD @ 1,2781 long o 10:49.Obchod sa vyvíjal absolútne skvele až na to, že zo 6-tich kontraktov na limitnej objednávke trh vyplnil len 1 kontrakt a zvyšných 5 kontraktov mi do trhu nenabralo a tak celý zisk bol dosiahnutý iba na tom 1 vyplnenom kontrakte.

Je to zmiešaný pocit 🙂 – človek nevie, či sa má tešiť z malého rýchleho zisku a dobre odhadnutého vstupu, alebo plakať nad tým, že zo 6 kontraktov mu vyplnilo iba jeden jediný :). Každopádne to znamená, že na burze Globex CME bol tento môj jeden kontrakt zobchodovaný ako absolútne posledný po mne (na danej cene a dane sviečke) už nikoho na celej burze neexekuovalo. Burza má centralizovaný clearing a garantuje poradie limitných objednávok.
Nákup EURUSD @ 1,2781 o 10:49
Exekúcia obchodu
Obchod bol výnimočne rýchly, v trvaní 7 sekúnd, čo je fajn, avšak pri troške šťastia mohlo vyplniť plnú pozíciu 6 kontraktov a zisk by bol zhruba 6-násobný. Možno, ak by som objendávku do trhu zadal o napríklad 30 sekúnd skôr, mal by som lepšie poradie a dostal by plný fill, ale to sa už žiaľ nikdy nedozviem 🙂 Každopádne, je to absolútne v rámci bežných mantinelov a poriadku. Nikde sa nestala chyba, to je iba realita tradingu.

Nie vždy bude trh fungovať podľa našich predstáv a vždy si nájde nejaké nové neošúchané prekvapko, nech máte aj dlhé roky skúseností. O nič teda nejde, je to len jeden jediný obchod z mnohých ďaľších

Žiadnemu konkrétnemu obchodu nepripisujem veľkú váhu v kontexte celkových výsledkov, pretože nemám kontrolu nad tým, ako daný deal dopadne. Jediné, čo viem, že keď zoberiem dobrých obchodov 10 alebo 20, tak mi niečo na účte s veľkou pravdepodobnosťou ostane ako odmena za disciplínu, konzistenciu a trplezlivosť. 

A čo znamená to všeobecné slovíčko profesionalita v tradingu? No nič iné ako, že máte dobrý obchodný systém, dôsledne sa prípravujete a analyzujete trh, trpezlivo vydržíte neklikať, keď na trhu nič nie je, vyčkáte si len na najlepšie príležitosti a disciplínovne dodržíte všetko, čo ste si predsavzali.

Jediné, čo môžeme mať ako traderi pod kontrolou je naše schopnosť zachovať sa vždy podľa svojich zásad a pravidiel. Ostatné už je v rukách božích a treba to prijímať s pokorou, kľudom a nadhľadom tak, ako to život prináša.

Celkový výsledok dňa: +45,30 USD na 1 kontrakte.