3.11.2011 – Denné obchody

0
26

Dnešný deň sa očakávali významné ekonomické udalosti a správy. Prebiehal prvý deň summitu G20 a poobede sa očakávali úrokové sadzby na eure a následne tlačová konferencia ECB pod vedenm Draghiho. Vo väčšine prípadov to spôsobí vysokú volatilitu, ktorá so sebou prináša aj zaujímavé obchodné príležitosti.

Počas celého doobedia eurodolár v očakávani významných správ rástol a naskytla sa tak príležitosť na dobrý nákup, ak k tomu budú splnené vhodné podmienky podľa nášho obchodného systému. Nakoniec sa jeden dobrý setup vyskytol.

Prvý obchod dňa – nákup 1,3776, zisk +264 USD na 5 kontraktoch

Celkový sentiment na trhu bol jednoznačne rastový a vykupované boli všetky „zľavnené“ ceny na trhu. Prvý deal dňa bol teda validný obchod podľa pravidiel nášho obchodného systému, ktorý bolo potrebné zo zásady brať. Ako vidno na grafe, šťastie nám prialo v tom, že obchod nešiel ani jediný tick do straty, čo sa zas tak bežne nestáva. Na druhú stranu trošku šťastia poteší a dá sa to vnímať aj ako mierna satisfakcia za smolu, kedy nás trh tesne vyhodil na stopke a potom sa otočil do profitu.

Druhý obchod dňa – predaj 1,3784, výstup za nulu -23,50 USD na 5 kontraktoch
Ninjatrader – Exekúcia obchodov

Zaujímavým úkazom politických tlakov a hier s trhmi je, že asi 15 minút pred vyhlásením úrokovej sadzby na eure priniesla stanica BBC informáciu, že grécky premiér Papandreou v najbližších chvíľach rezignuje, čo malo potenciál ďaľšej nepredvídateľnej volatility.

O 13:45 ECB (Európska centrálna banka) úplne neočakávane znižila úrokovú sadzbu z pôvodných 1.5% na 1.25%. Počas výhlásenia sme zo zásady mali zrušené všetký objednávky, aby sme nevystavovali obchodný účet náhodnej volatilite. Keď však trh 10 minút po vyhlásení trh klesol na nové lokálne dno pri vysokých objemoch, brali sme to ako zaujímavú príležitosť na predaj. Keďže nové dno sa neudržalo dlhšie ako 2 minúty a eurodolár bol prudko vykupovaný, považovali sme to za agresívnejší obchod, čomu by mal zodpovedať aj agresívnejší risk-management, čo znamená, že buď obchod bez zbytočných okolko rýchlo do zisku a bude zisk, alebo keď sa bude zdráhať, budeme sa snažiť čo najskôr vystúpiť, alebo aspoň podľa možností znižovať riziko utiahnutím stoplossu.

Nakoniec sa stalo presne to, čo sme nechceli – po vstupe nás trh prudko prepálil a predajné tlaky, ktoré sme na našej vstupnej cene očakávali sa vôbec nepreukázali. V tom momente nebolo nad čím laborovať a nastúpil krízový manažment, ktorého cieľom bolo miesto profitu sa dostať čo najskôr z obchodu von aj za nulu – hlavne aby nebol pri tak prudkej volatilite zbytočne hitnutý stoploss. Trh nám dal možnosť ešte v tej istej  vstupnej svieci vystúpiť von za nulu a následne sa odpálil ešte kúsok vyššie a vyhodil by nás na malom stoplosse.

Takže druhý obchod je tak trochu šťastie v nešťastí – ale aj to patri bežne k životu denných obchodníkov. Trh si pre každého tradera pripraví nové a neošúchané situácie, kde otestuje jeho rozhodnosť a risk-manažment a jediné na čo sa môžete spoľahnúť je na svoju schopnosť operatívne vyhodnotiť situáciu a promptne zareagovať podľa svojich zásad.

Po rokoch na skúseností na trhu človek pochopí, že nie je radno pokúšať trhy donekonečna a treba vedieť, kedy je dosť. Každý deň má svoju mierku šťastia alebo smoly, ktorý keď sa naplní, treba skončiť a netlačit na pílu. 

Na dnešný deň som preto trading zabalil vďačne s malým ziskom s tým, že ďaľší deň prinesie nové obchodné príležitosti.

Celkový zisk dňa = + 240,50 USD na 10 kontraktoch